Домой Коом Шайлоо 2021 Бир мандаттуу округдан талапкерлигин койгондор 309га жетти

Бир мандаттуу округдан талапкерлигин койгондор 309га жетти

418

Бир мандаттуу округдан парламенттик шайлоого катышуу ниетин билдирип Борбордук шайлоо комиссиясына арыз жазгандардын саны 308га жетти.

Лейлек шайлоо округунан; №1
  1. Бекмуратов Баймурат;
  2. Сегизбаев Мирбек
  3. Мукарамов Асылбек Турабаевич
  4. Ажибаев Чынгыз Ильязкожоевич
  5. Таштанкулов Касым Абдусаматович
  6. Жороев Исманали Эгембердиевич
  7. Имматов Ина Имматович
  8. Жусупов Аширбай Бапович
  9. Абдираимова Назгул Назыровна

Баткен шайлоо округунан; №2

  1. Исламбеков Белек
  2. Алишеров Чынтемир
  3. Салихов Кеңеш
  4. Дыйканов Максатбек
  5. Ражабалиев Нурлан Аскаралиевич
  6. Абылкасым уулу Канатбек
  7. Мадалиев Асылбек Алтымышович
  8. Юсупалиев Мунарбек Худайбердиевич
  9. Төлөмүшов Бегали Пирмаматович
  10. Артыкбаев Гыламидин Урустомович

Кадамжай шайлоо округунан; №3

  1. Насиров Абдижамил
  2. Талипов Нурали
  3. Атажанов Ырысбек
  4. Ганыев Каныбек
  5. Мурадилов Бекболот
  6. Назарбаев Абдунаби Салыевич
  7. Шамшидин уулу Абдулхамид
  8. Максутов Мурсалим Султаналиевич
  9. Сыргабаев Замирбек Самаматович
  10. Миркадыров Мухтар Мирсалиевич
  11. Акматов Айданбек Акматович
  12. Маманова Розакан Султановна
  13. Досанов Нурбек Маликович
  14. Мамаюсупов Абдыхалил Шадманович
  15. Алибеков Шерахмад Халилович
  16. Маматалиева Өмүркан Турсуналиевна
  17. Курванбаев Суйунбек Бурканидинович

Көк-Жар шайлоо округунан; №4

  1. Мадмаров Уланбек
  2. Абдрахманов Азамат
  3. Мурзакматов Байжигит
  4. Жолболдиев Памирбек Бакыевич
  5. Рысбаев Равшанбек Рысбаевич
  6. Зулпиев Абдивап Момунович
  7. Абдрахманов Азамат Абдилазизович
  8. Бакиров Омурбек Мирзаимович
  9. Түмөнов Чынгыз Сүйүнбаевич
  10. Турсункулов Мирланбек Эшматович
  11. Калматов Талас Сагынбаевич

Ноокат шайлоо округунан; №5

  1. Сулайманов Алтынбек (“АЛЬЯНС” саясий партиясынан)
  2. Коргонбай уулу Жусупбек
  3. Жолдошев Беки Кадырбердиевич
  4. Абдивалиев Артыкбай Турабидинович
  5. Марипов Бакытбек Асамидинович

Араван шайлоо округунан; №6

  1. Обдунов Элмурат
  2. Нурбаев Бакытбек Токтогулович
  3. Нурбаев Жалолидин Пиязович
  4. Маннанов Ильхом Абдукахарович
  5. Абдувалиев Довлотбек Маматурдиевич

Ош шайлоо округу; №7

  1. Осмонов Айбек Жапарович
  2. Арзибаев Бекболот Осконбаевич
  3. Сагынбаев Дайыр Баяманович
  4. Маматалиев Нурбакыт Мухтарович
  5. Сайпидинов Эмил Жумабаевич
  6. Алымбубаева Зулайка Бекатовна
  7. Алтыбаева Айнуру Тойчиевна
  8. Камбарбек уулу Үсөн

Төлөйкан шайлоо округу; №8

  1. Орозбаев Айбек Маматович
  2. Алимбеков Нурбек Каарыевич
  3. Орозбаев Айбек Маматович
  4. Темирбаев Мухаммад Миңбаевич

Кара-Суу шайлоо округунан; №9

  1. Матраимов Искендер Исмаилович
  2. Бакир Бакытбек
  3. Абдыразаков Нурсултан Эркинбекович
  4. Эргешов Толкун Турдукулович
  5. Келдибаев Төлөгөн Кыязович
  6. Козубаев Муртазали Кутуганиевич

Куршаб шайлоо округунан; №10

  1. Танабаев Нурлан
  2. Пасанов Эржигит Жетимишович
  3. Келдибаев Төлөгөн Кыязович
  4. Бакыев Улукбек Хаджимуканович
  5. Чодуев Эркинбек Урайымович
  6. Садыков Нурбек Аданбекович
  7. Толонов Данияр Эрмекович
  8. Толанов Тынчтыкбек Абдыкадырович

Алай шайлоо округунан; №11

  1. Ибраимов Санжар
  2. Бөжөнов Замирбек
  3. Тоотаев Улукмырза Абдилашимович
  4. Жээнбаев Осконбай Сатыбаевич
  5. Примов Улан Бердибаевич
  6. Саипов Бакытбек Саипович
  7. Каримбеков Абдисаит Момунбаевич
  8. Галдыбаев Жаманкул Жолчуевич

Өзгөн шайлоо округунан; №12

  1. Сатыбалдиев Эьмурза
  2. Карашев Аалы Азимович
  3. Бердалиев Бакыт Чырмашбаевич

Сузак шайлоо округунан; №13

  1. Кебекбаев Сабыралы
  2. Абдыбахапов Абдыманап
  3. Лилиенталь Юлия
  4. Жээнбеков Жусупжан
  5. Икрамов Тазабек
  6. Кулматов Эделбек
  7. Мамбеткулов Максатбек Назиржанович
  8. Самидинов Кумарбек Манапбаевич
  9. Эгембердиев Омурбек Калыбекович
  10. Шакиров Асан Шакирович
  11. Турков Мунарбек Максатбекович
  12. Артыкбаев Сейдахмат Жокобаевич
  13. Камбаров Абдиллабек Ракманович

Жалал Абад шайлоо округунан; №14

  1. Шаимкулов Манас
  2. Салымбаев Чынгыз Жусупович
  3. Мамасадыков Кумарбек Канболотович
  4. Ташиев Шаирбек Кыдыршаевич
  5. Жээнбеков Келдибек Эркинбекович

Базар-Коргон шайлоо округунан; №15

  1. Алтынбеков Айбек
  2. Уметалиев Артур Алимжанович
  3. Акунбеков Эрнист Абакирович
  4. Абдыжапарова Нурбюбю Маатмусаевна
  5. Бакиев Кубанычбек

Ноокен шайлоо округунан; №16

  1. Сыдыков Бактыбек
  2. Арстанбеков Акылбек
  3. Дуйшенбиев Райимберди
  4. Тешебаев Акимбай Сатылганович
  5. Мурашев Нурбек Мурпазылжанович
  6. Матсаков Кадырбек Мусаевич

Аксы шайлоо округунан; №17

  1. Токтобаев Суйунбай
  2. Момунов Акат Акынович
  3. Шакиев Нурланбек Тургунбекович
  4. Чомонов Манас Алишерович
  5. Эргешов Алмазбек Манасбекович
  6. Шайдиев Алмазбек Усупбаевич

Ала-Бука шайлоо округунан; №18

  1. Турсунбаев Азизбек
  2. Оморов Чынгыз Ашырбаевич
  3. Сулайманкулов Медеркул Ормонович
  4. Алымов Адылбек Шарипович

Токтогул шайлоо округунан; №19

  1. Сулайманов Кундузбек
  2. Дүйшөналиев Болотбек Согушбекович
  3. Турдумамбетов Осмон Жолдошбекович
  4. Касымов Нурлан Орозалиевич
  5. Абдылдаев Тынчтыкбек Кубатович
  6. Матмусаев Жанышбек Мырзабекович
  7. Койчубаев Азамат Ашымович

Манас шайлоо округу; №20

  1. Жумабеков Дастанбек Артисбекович
  2. Джакеев Алмазбек
  3. Ажыбеков Бактыгул Ажыбекович
  4. Джакыпбеков Шадыкан Мырзаканович
  5. Назарбеков Мирлан Рысбекович

Талас шайлоо округунан; №21

  1. Абдыкадыров Эмилбек
  2. Кыдыралиев Бакыт Мукамбетович
  3. Бузурманкулов Айбек Мырзакеримович
  4. Чойбеков Бактыбек Каныбекович
  5. Жунусбеков Төрөкан Бейшенбекович
  6. Айталиев Таалайбек Дөөлөтказиевич
  7. Айтигулов Муктарбек Мукулович

Жайыл шайлоо округунан; №22

  1. Иманкулов Эркин
  2. Райымкулов Бактыбек
  3. Бакееев Аскарбек Колхозбекович
  4. Аманкулов Эмир Эркинбекович
  5. Карабаев Манасбек Токтогулович
  6. Мамаев Замирбек Далилович
  7. Рыскулбек уулу Нурмат
  8. Азыгалиев Нурланбек Асанбекович
  9. Джаналиев Кенжебек Бектурович

Москва шайлоо округунан; №23

  1. Булекбаев Эркин
  2. Зикиров Жусупбек Камчыбекович
  3. Мадылбеков Туратбек
  4. Кожиев Мирбек Дуйшенбекович
  5. Иманкулов Талай Маданбекович
  6. Исеналиев Эмирбек Аскеевич
  7. Мырзаканов Раад Бакашевич
  8. Енгалычев Евгений Равильевич
  9. Джабаев Ринат Шаршенбекович
  10. Ибраимова Атыркул Сыйдалиевна
  11. Ханджеза Карим Ламзарович
  12. Ешалиев Улан Жолдошбекович
  13. Джекшенов Мирлан Ратынбекович

Сокулук шайлоо округунан; №24

  1. Аширбаев Элкинбек
  2. Жунусалиев Рамис
  3. Кенжебаев Аманкан Батырбекович
  4. Абдылдаев Сооронбай Эргешович
  5. Садалиев Улан Шейшенбекович
  6. Сарымсаков Каныбек Кубанычбекович
  7. Курманалиев Акыл Курманбекович

Аламүдүн шайлоо округунан; №25

  1. Калдарбеков Элдияр
  2. Бегалиев Болот Касымбекович
  3. Дунканаев Айбек Медетбекович
  4. Абдувалиев Зарылбек Рубенович
  5. Атамбаев Сеитбек Алмазбекович «Социал-демократтар» партиясынан
  6. Аспек уулу Азамат
  7. Чакибаев Эмиль Акжолтоевич
  8. Иманалиев Каныбек Капашович
  9. Эшенкулова Кулжамал Буланбековна
  10. Момункулов Эмил Базаркулович
  11. Момонкулов Талгат Мелисович
  12. Исиралиева Анара Усонбековна

Ленин шайлоо округунан; №26

  1. Нурланбеков Актилек
  2. Карагулов Кубанычбек
  3. Тайлаков Арстанбек Кылычбекович
  4. Жолдошбаев Камчыбек
  5. Абиров Жаныбек Болотович
  6. Кунакунов Максат Касымжанович
  7. Калыков Улугбек Абдисатарович
  8. Ташиев Анарбек Рыскулович
  9. Макешов Кубанычбек Бектемирович
  10. Джээнбеков Равшан Бабырбекович

Биринчи май шайлоо округунан; №27

  1. Токтакунов Нурбек
  2. Койчуменов Мээримбек Нурбекович
  3. Токторов Абдыш
  4. Акылбеков Русланбек Акылбекович
  5. Аскарбеков Мавлян Амангелдиевич
  6. Клипачева Елена Сергеевна
  7. Абдразаков Бейшенбек Токтобаевич

Окрябрь шайлоо округунан; №28

  1. Усупов Тилек
  2. Кыдырмышев Руслан
  3. Турганбаев Мелис Токтомамбетович
  4. Бекешов Дастан Далабайевич

Свердлов шайлоо округу; №29

  1. Мааткабылов Ырысбек Шаршенович
  2. Дайырбеков Таалайбек Эсенбекович
  3. Алымбеков Бекмамат Аяназович
  4. Самонов Нурдин Талантбекович
  5. Чынтемиров Талантбек Керимбекович
  6. Тургунбаев Улукбек Абдивалиевич

Ысык-Ата шайлоо округунан; №30

  1. Дурсунов Атамша
  2. Курманов Байыш
  3. Таштанбеков Акбокон
  4. Жыргалбаев Нурбек
  5. Токтогулов Ербол Бекинович
  6. Кожокеев Акылбек Алмарбекович
  7. Ботобаев Айбек Курманович
  8. Эдигеев Джанат Асылбекович
  9. Рыскулов Максат Борисович

Чүй-Кемин шайлоо округунан; №31

  1. Сейтказиев Анаш
  2. Исаев Канатбек
  3. Саккараев Медербек
  4. Абакиров Аскар
  5. Дүйшеналиев Нурлан
  6. Ботобаев Айбек
  7. Тарыкбаев Алмаз (“АЛЬЯНС” саясий партиясынан)
  8. Ташиев Руслан
  9. Исеналиев Эмирбек Асеевич
  10. Мамыров Кубатбек Шамырбекович
  11. Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович
  12. Сариев Абаскан Казакбаевич
  13. Жансеитов Тынайбек Каныбекович
  14. Карагулов Улан Айтбаевич

Кочкор шайлоо округунан; №32

  1. Алымжанов Айбек
  2. Мелисов Азамат
  3. Асанбаев Майрамбек
  4. Кулбараков Автандил
  5. Мусагул уулу Амантур
  6. Сардарбеков Сабырбек
  7. Чокморов Болотбек Сексенбашович
  8. Самыйкожо Мрлан
  9. Керимкулов Нурлан Бейшенбекович
  10. Ниязалиева Дамира Абаскановна
  11. Омолдошова Айжан Рыскуловна
  12. Джапонов Аттокур Асаналиевич
  13. Жумаев Сайранбек Кенешбекович
  14. Нурбек уулу Ормон
  15. Ажымамбетов Актан Айылчиевич

Нарын шайлоо округунан; №33

  1. Сариев Акылбек
  2. Абдылдаев Райымбек
  3. Баатырбеков Алмазбек
  4. Джаанабаев Тойгонбай Сеитказиевич
  5. Капаров Чынгыз Капарович
  6. Ажымамбетов Актан Айылчиевич
  7. Улан Бакасов Болотбекович
  8. Жунусов Мелисбек Абдрасулович
  9. Борочоров Талантбек Айсаракунович
  10. Аянкулов Самат Шамусаевич

Жети-Өгүз шайлоо округунан; №34

  1. Малиев Арсланбек
  2. Төлөгөнов Бакыт
  3. Абдрахматова Атыр
  4. Ибраев Саматбек
  5. Сагымбаев Канат
  6. Шамырканов Болотбек
  7. Казакбай уулу Замирбек
  8. Исмаилов Муратбек Кубанычбекович
  9. Олжобаев Баатырбек Бактыбекович
  10. Жапаров Танатбек Рысбекович
  11. Абдылдаев Таалайбек Дюшекеевич
  12. Айтакунов Бактыбек Кубатович
  13. Исмаилов Муратбек Кубанычбекович
  14. Омуралиев Арыстанбек Мелисович
  15. Моңолдоров Данияр Черикович
  16. Сулаев Жекшен Эсенбекович
  17. Кемелов Акыл Канатбекович
  18. Иманкожоева Эркингуль Бекбачовна
  19. Болтуруков Омурбек Аярбергенович
  20. Макешов Кубанычбек Бектемирович

Ак-Суу шайлоо округу; №35

  1. Супатаева Альфира Илиясовна
  2. Түмөнбаев Акылбек Тогузбаевич
  3. Молдоташев Ишенбай Курманович
  4. Каниметов Адыл Жанкорозович
  5. Абдылдаев Таалайбек Дюшекеевич
  6. Жанузаков Аманболду Медербекович
  7. Бекжанов Жолдубай Талантбекович
  8. Болтуруков Омурбек Аярбергенович
  9. Джумабекова Акылсайра Кадыралиевна
  10. Асылбек уулу Дамирбек

Ысык-Көл шайлоо округунан; №36

  1. Тукунов Акжолтой
  2. Сарбагышев Талантбек
  3. Сураналиев Талгат
  4. Хасанов Канат
  5. Сарбагышев Максатбек
  6. Аджибаева Жаңыл
  7. Мамбеталиева Анара Хамзаевна
  8. Орозбаев Таалайбек Айтбаевич
  9. Аманбаев Искендер Эркинович
  10. Мамытова Назгуль Туратбековна
  11. Имеров Мирбек Жаңыбаевич

Быйыл Жогорку Кеңешке 90 депутат шайланат. Алардын 54ү партиялык, 36сы бир мандатту округдан келет. БШК бир мандаттуу округдан катышуу ниетин билдиргендердин арызын 13-октябрга, ал эми катталуу үчүн документтерин 18-октябрга чейин кабыл алат. Бир талапкер бир округдан гана катталат.

Ал эми, бирдиктүү округдан шайлоого катышуу ниетин 75 партия билдирген.

Кыргызстанда былтыр 4-октябрда парламенттик шайлоо өткөн. Таза шайлоо болбогонуна нааразы болгон партиялар 5-октябрда митинг өткөрүп, өлкөдө бийлик алмашкан.